Всеукраїнська гаряча лінія з питань,
пов'язаних із захворюванням на туберкульоз


 • Александр Шаталов - телеведущий, писатель, журналист, литературный критик, издатель
 • Михаил Перельман - главный фтизиатр Министерства здравоохранения и социального развития, директор НИИ фтизиопульмонологии им. И. М. Сеченова
 • Ольга Шелест - теле- и радиоведущая
 • Тутта Ларсен - телеведущая
 • Веро4ка Полозкова - поэтесса, журналист
 • Евгений Святский - художник, российская арт-группа AES+F
 • Влад Лисовец - стилист, телеведущий
 • Валерий Золотухин - советский и российский актёр театра и кино, Народный артист России
 • Макс Черницов - дизайнер одежды
 • Арчи - телеведущий, участник группы «Ночной десант»
 • Липа - журналист, телеведущая
 • Яна Рудковская - российский музыкальный продюсер
 • Алексей Гоман - российский певец и автор песен, победитель конкурса «Народный артист» на телеканале «Россия»
 • Владислав Ерохин - директор ЦНИИ туберкулеза РАМН, член-корреспондент РАМН
 • Михаил Зельман - ресторатор
 • Тина Канделаки - телеведущая
 • Антон Комолов - теле-, радиоведущий
 • Виктория Лопырёва - телеведущая, «Мисс России- 2003»
 • Александр Панайотов - певец, финалист телепроекта «Народный артист», призёр международных конкурсов эстрадных исполнителей
 • Владимир Васильев - российский советский артист балета, хореограф, педагог, Народный артист СССР (1973)
 • Елена Супрун - художник-модельер
 • Екатерина Стриженова - актриса театра и кино, телеведущая
 • Алексей Чумаков - российский певец и музыкант, финалист конкурса «Народный артист» на телеканале «Россия»
 • Юлия Ковальчук - российская певица
 • Андрей Бартенев - художник
 • Мария Киселёва - трехкратная олимпийская чемпионка, телеведущая, заместитель Председателя Комиссии, по формированию здорового образа жизни, спорту и туризму Общественной Палаты РФ
 • Влад Топалов - российский певец
 • Леонид Рошаль - «Детский доктор мира», профессор, директор НИИ неотложной детской хирургии и травматологии
 • Ксения Новикова - российская певица
 • Анастасия Калманович и Фёдор Фомин - актриса, продюсер, телеведущая / DJ
 • Вера Брежнева - певица, телеведущая
 • Лена Катина - российская певица, солистка поп-группы t.A.T.u
 • Елена Малышева - ведущая программы «Здоровье» на 1 канале ТВ, доктор медицинских наук, профессор
 • Дмитрий Оленин - радиоведущий, «Русское Радио»
 • Марк Андерсон - радиоведущий, радио «Монте-Карло»
 • Эдуард Лимонов - писатель, политик
тел.: 0-800-50-30-80
ICQ: 644-985-020
Skype: hotline.tb
На головну

По русски


ПОШУК:
шукати як шукатияк шукати


Туберкульоз

Лікувальне харчування при туберкульозі

Туберкульоз та ВІЛ

Позалегеневий туберкульоз

Хіміорезистентний туберкульоз


Проблеми з АРТ?

Телефону доверия по проблемам ВИЧ/СПИД 10 лет!


Головна -> Туберкульоз -> Роль психотерапії в процесі лікування хворих на туберкульоз легень

Туберкульоз


21.12.2012

Роль психотерапії в процесі лікування хворих на туберкульоз легень


Воліна Л.М., провідний науковий співробітник НДІ УІС МЮ РФ, підполковник внутрішньої служби, кандидат психологічних наук

Процес лікування будь-якого захворювання відображає певною мірою дії низки психологічних чинників, що чинять позитивний або негативний вплив на його ефективність. Психологічні фактори, що впливають на дієвість терапії, можуть бути різними в залежності від застосування в комплексному лікуванні загальнопсихотерапевтичного підходу або спеціальних методів психотерапії.

У процесі лікування туберкульозу легень, як і будь-якого іншого захворювання, можуть виявлятися психологічні чинники, що визначають успішність терапії: інформація, емоційна підтримка, очікування, подібність позицій психотерапевта або психолога і хворого засудженого щодо хвороби та лікування. Ці фактори відображають особливості психотерапевтичного процесу. Багато важких соматичних захворювань супроводжуються тими чи іншими нервово-психічними порушеннями, що нерідко стосуються особистості хворого.

В значній мірі це про туберкульоз легень: «Немає жодної хвороби, де б психіка у всіх її проявах грала таку роль, як при цьому захворюванні». Порушення проявляються підвищеною чутливістю і дратівливістю, зниженням працездатності, нестійкістю настрою, фобіями, депресією, що переходить на більш пізніх етапах захворювання в ейфорію. Відзначається також ослаблення пам'яті та інтелекту, епізодичні галюцинації, схильність до резонерства, патологічна замкнутість.

 Велике місце в психологічній картині при туберкульозі належить іпохондричним порушенням - фіксування хворих на своїх фізичних функціях, велика кількість скарг на здоров'я, тенденції до відходу в хворобу, схильність до істеричних реакцій в умовах стресу.

 Характерні для них і порушення з соціальною дезадаптацією: асоціальні тенденції, зневага загальноприйнятими нормами, ригідність психічних процесів.

Такі характерологічні особливості можуть ускладнювати контакти хворих у сфері спілкування, призводити до додаткових стресових та конфліктних ситуацій. Хворих на туберкульоз вирізняють також дефекти в адаптивній системі: загальна погана пристосовність, недостатня стійкість структури особистості зі зниженням здатності протидії дезорганізуючим явищам - імпульсивності, потягам, неусвідомленій тенденції трансформувати психічну напруженість в умовах стресу в соматичні симптоми як засіб зняття психічної напруженості.

Сюди ж належать і проблеми хворих на туберкульоз, що виникають у зв'язку з проявом рівня домагань і визначенням значущості власного авторитету в очах значущих для них людей.

Сучасна хіміотерапія дозволяє домогтися припинення бактеріовиділення у 97,3% вперше виявлених хворих і закриття порожнин розпаду у 81,5% через 6 місяців лікування. Це стає можливим, коли засуджений, хворий на туберкульоз легень, сам або під впливом лікаря або психолога усвідомлює необхідність достатньо тривалого курсу терапії, а в своїй поведінці керується адекватними психологічними установками.

 Той факт, що не всі випадки захворювання на туберкульоз легень вдається вилікувати за допомогою медикаментів, не є випадковим, оскільки він закладений в самій суті хіміотерапії, основними принципами і метою якої є вплив на мікроорганізм. При цьому упускається з виду друга, не менш важлива сторона проблеми лікування - реактивна здатність макроорганізму.

Виходячи з посилки, що при туберкульозі легень, як і при більшості інших захворювань, в ролі провідної ланки виступає нервова система, можна стверджувати, що одним з могутніх лікувальних факторів, що впливають на нервову систему, є психотерапія. Психотерапія виступає в ролі комплексного лікувального впливу за допомогою психічних засобів на психіку засудженого, хворого на туберкульоз легенів, а через неї - на весь організм з метою усунення негативного ставлення до себе, свого стану, поведінки в навколишньому середовищі.

«Психотерапія ефективна тільки тоді, - пише В.Є. Рожнов, - коли вона будується як система продуманого, планомірного і послідовного лікування, в якому в залежності від клініки захворювання і на різних етапах його перебігу можуть бути з користю застосовані різні методики психічного лікування, коли лікар вміло чергує і поєднує їх, не обмежуючись тільки одним методом ». В умовах стаціонару Ліу, поряд з лікуванням протитуберкульозними препаратами, може бути використана індивідуальна та групова психотерапія за методикою, запропонованою Шкурським В.С.

Перш ніж створювати групу в 5-6 чоловік для колективної психотерапії, з кожним хворим проводиться етап індивідуальної психотерапії. Детально збирається анамнез життя, вчинених злочинів і анамнез захворювання, особлива увага приділяється на реакцію хворого, коли він дізнавався вперше, що хворий на туберкульоз. Кожен хворий індивідуально занурюється в гіпнотичний стан, що дає змогу уникнути певних ускладнень під час проведення групової гіпнотерапії. Психотерапевтичне лікування проводиться за таким планом: тематична бесіда, активне обговорення її з хворим, гіпнотерапія. Бесіди можуть бути такого змісту: сутність гіпнозу і психотерапевтичного лікування; індивідуально-гігієнічний та побутовий режим хворого на туберкульоз; туберкульоз; сучасні протитуберкульозні препарати; лікарський режим; типи нервової системи; туберкульоз і психіка; функціональні розлади нервової системи; «Я і туберкульоз»; туберкульоз у висвітленні художньої літератури; алкоголізм і туберкульоз; народна медицина при туберкульозі; трудова і соціальна реабілітація і т.п.

Теми бесід розбиваються на кілька занять, ті чи інші питання обговорюються конкретно, стосовно до кожного хворого. Курс групової психотерапії складається з 25-30 занять, 2 рази на тиждень по 1,5-2 години. Під час лікування хворі періодично викликаються на індивідуальний прийом і обстеження, під час яких мають можливість повністю висловити ті скарги, переживання, побоювання, страхи, які вони не хотіли або не наважувалися висловити в групі.

Навіювання на першому етапі носять загальнозміцнюючий характер. Надалі вони знаходять свою специфіку - вселяється упевненість у лікуванні туберкульозу, потенціюється дія протитуберкульозних препаратів, навіюється, що організм буде добре переносити хіміопрепарати, дія яких спрямовується тільки проти хвороби.

Слід звертати особливу увагу на психологічну підготовку хворих до неухильного прийому протитуберкульозних ліків, попередження про необхідність адаптації до них.

При деяких проявах побічної реакції антибактеріальних препаратів хворі налаштовуються на спокійно-вичікувальне ставлення до них. Поряд з призначеною терапією проводяться гіпнотичні навіювання симптоматичного характеру (припинення головного болю, зникнення свербіння і шкірних висипань, відновлення сну і т.д.).

Але основний акцент робиться на психопрофілактичну підготовку хворого до прийому протитуберкульозних препаратів.

Виходячи з принципу поступового відключення хворих від психотерапевтичного лікування, враховуючи, що у деяких з них залишаються ще в тій чи іншій мірі хворобливі явища, кілька останніх занять присвячується методам самонавіювання. Хворий, опановуючи індивідуальне аутогенне тренування, отримує можливість надалі певним чином впливати на свій стан. Він відчуває себе в якійсь мірі підготовленим для закріплення результатів лікування, що були досягнуті в процесі групової психотерапії.

 Для якнайшвидшого досягнення стану розслаблення, заспокоєння і відключення під час гіпнотичного сеансу рекомендується використовувати спеціально підібрані записи класичних музичних творів.

Оскільки в процесі психотерапевтичного лікування добре відновлюється сон, бажано уникати застосування снодійних препаратів.

Застосування даної психотерапевтичної методики при лікуванні хворих переслідує мету мобілізувати психіку людини на боротьбу з туберкульозом. Тривалий термін перебування засудженого, хворого на туберкульоз легень, в ЛІУ дозволяє зняти не тільки невротичні нашарування, але й спробувати перебудувати особистість хворого в плані його поглядів на хворобу, на майбутнє, на ставлення до протиправної діяльності.

Джерело: http://lepila.tyurem.net/index.htmlПідготував: Віталій

версія для друку

© helpme.com.ua, 2005-2013. Всі права захищені.