Не дай СНІДу шанс!
НАЦІОНАЛЬНА ЛІНІЯ ТЕЛЕФОНУ
ДОВІРИ З ПРОБЛЕМ ВІЛ/СНІД

По русски


ПОШУК:
як шукатияк шукати
0-800-500-451

Задай питання
консультанту онлайн

Про проектКонтактиМапа сайту


Профілактика

Діагностика

Симптоми

Шляхи передачі

Теорії походження

Проблеми а АРТ? Заповніть електронний опитувальник і ми допоможемо!
Безкоштовна гаряча лінія з питань туберкульозу

Головна -> ВІЛ/СНІД -> Теорії походження -> Чотири хвилі розвитку ВІЛ

Чотири хвилі розвитку ВІЛ


26.04.2005
Вивчення наслідків епідемії ВІЛ/СНІДу в часі виявляє її багатопланову, складну природу. Соціально-демографічні втрати сполучаться із соціально- економічними наслідками й у значній мірі обумовлюються ними. Узагальнення результатів досліджень соціально-економічних наслідків епідемії в найбільш уражених ВІЛ/СНІДом країнах, проведене на основі аналізу відповідних літературних джерел, дозволяє зробити деякі висновки, актуальні для України.

Наслідки епідемії будуть зв'язані з тією обставиною, що інфіковані - це в основному люди, що знаходяться в найбільше демографічно, економічно і соціально продуктивному віці, тобто ті, що несуть велику частку відповідальності за фінансову підтримку і турботу про інших. Значення виходу з ладу цих людей простягається далеко за межі родини, виявляючись у виснаженні трудових ресурсів галузей господарства, у зниженні продуктивності праці і нагромаджень, необхідних для капіталовкладень, у демографічних наслідках, що будуть тим хворобливішими (за інших рівних умов), чим не сприятливіше вихідна економічна і демографічна ситуація в країні.

 

Перша хвиля наслідків ВІЛ/СНІДу "втягує" окремих осіб і випливає прямо на поширення вірусу: ті, хто зараз інфікований, через деякий час почнуть хворіти і вмирати. Хвиля впливу, що виникає першою, зосереджена на інфікованих особах, а, отже, і на їхніх родинах, партнерах і тих, хто забезпечує догляд за хворими. Вона включає травмування діагнозом, реакцію суспільства (прийняття або дискримінація), економічний і емоційний вплив на родини, реакцію медичних працівників, захворювання і смерть.

 

Друга хвиля наслідків виникає з часом, коли помирають усі нові хворі й усе більше число дітей і людей похилого віку залишаються без підтримки. На цій хвилі епідемії бідність, що охопила значні контингенти населення України, може підсилитися. Друга хвиля руйнуюче діє на родину і визначається двома домінуючими обставинами: більшість інфікованих перебувають у стадії життя, коли вони мають максимальне число економічно залежних від них : дітей, батьків і інших осіб, що потребують підтримки.

 

Третя хвиля наслідків виходить на рівень регіонів і галузей господарства. Вона виникає в зв'язку з тим, що інфіковані знаходяться в найбільше економічно продуктивному й активному періоді свого життя. Третя хвиля виникає унаслідок утрати значних обсягів населення і трудових ресурсів, а людські ресурси, як відомо, є ключовим чинником, що визначає здатність будь-якої країни протистояти епідемії. Наслідки епідемії складаються у втратах людських ресурсів, що накопичуються, ерозії можливостей розвитку й убогості, що поглиблюється.

 

Четверта хвиля - це довгострокові потенційні наслідки. Вона безпосередньо зв'язана з невдачею попередніх втручань. Якщо поширення вірусу не буде уповільнено якомога раніше, і ті, хто зачеплені епідемією, не одержать відповідної підтримки, тоді саме виживання різних груп населення і навіть націй може виявитися в небезпеці. Відсутність підтримки нужденних дитей-сиріт, що залишилися без догляду й опіки, ослаблення основних суспільних і комунальних служб, ріст цін, погіршення якості послуг і т.д. можуть привести до невдоволення і соціальної напруженості.

 

Масштаб і природа четвертої хвилі наслідків визначаються наступними двома основними обставинами: по-перше, реакцією суспільства на інфікованих і тих, хто доглядає за ними - зокрема, дуже важливо, чи залишаються вони інтегральною частиною суспільства і чи забезпечує воно підтримку і догляд за ними. Якщо інфіковані будуть виштовхнуті із суспільства, збиток буде значним. По-друге – диференціацією рівня поширення інфекції в професіях і регіонах.

 

Заходи для профілактики поширення Віл-інфекції, обов'язки по догляду за хворими і підтримці інфікованих і що вижили, включаючи сиріт, вимагають неординарних зусиль суспільства. У деяких країнах емоційний, соціальний і економічний потенціали в значній мірі виснажені в процесі протидії епідемії.

 

Своєчасні адекватні й ефективні дії на основі комплексного підходу можуть значно зменшити ці наслідки.


версія для друку

© Національна лінія телефону довіри з проблем ВІЛ/СНІД, 2005-2014.
Всі права захищені. common@saapf.kiev.ua


НАШІ ПАРТНЕРИ:
Международный Альянс з ВИЧ/СПИД в Украине